Na co zwrócić uwagę rozpoczynając sezon?

Cześć,

Odpowiednio przygotowany i sprawny motocykl to nie wszystko co ma wpływ na nasze bezpieczeństwo. Istnieje jeszcze kilka czynników zewnętrznych o których warto pamiętać przed wyruszeniem w trasę. 

Zimą drogi pokryte są często śniegiem lub lodem. Drogowcy stosują mieszanki soli i piasku aby utrzymać odpowiednią przyczepność. I o ile sól spłynie z pierwszym deszczem, tak piasek pozostaje na drogach. W okresie wiosennym można zauważyć zwiększoną aktywność tak zwanych zamiatarek ulicznych, jednak pojazdy te nigdy nie zbiorą całej warstwy piachu. Ruch samochodowy powoduje, że piasek ten zdmuchiwany jest na pobocze, które jak wiemy, często jest przez nas wykorzystywane jako miejsce do ominięcia korków.

Niestety nawet cienka warstwa stanowi dla motocyklisty niebezpieczeństwo, niezależnie od prędkości, a hamowanie na takiej nawierzchni może skończyć się szlifem. Niebezpieczne są również ostre zakręty, które ograniczają naszą widoczność. Teraz wyobraźcie sobie sytuację: przed Wami ładny winkiel, składacie motocykl lekko pochylając kolano, opona łapie przyczepność na samej krawędzi i nagle w połowie winkla pojawia się warstwa piachu, która spłynęła z pobliskiego nasypu wraz z wczorajszym deszczem. Może to się skończyć różnie, dlatego zawsze bądźmy czujni myśląc zarówno o celu jak i o trasie i tym co działo się na niej wcześniej.

Kolejna rzecz związana bezpośrednio z nawierzchnią to dziury. Z powodu niekorzystnego wpływu warunków atmosferycznych, na początku sezonu będzie ich zdecydowanie więcej. Zanim drogowcy zdążą się z nimi uporać, musimy zachować maksymalną uwagę ponieważ każda z nich stanowi dla nas ogromne zagrożenie. Po pierwsze rozglądajmy się uważnie na to co znajduje się na drodze, po drugie zachowujmy odpowiednią odległość za pojazdem poprzedzającym ponieważ samochód ma możliwość przejechania nad przeszkodą, my w takiej sytuacji trafiamy bezpośrednio w nią.

Niezwykle istotną kwestią jest również świadomość kierowców samochodów. Pamiętajmy, że przez kilka ostatnich miesięcy nie widzieli oni na drodze ani jednego motocykla, nagle pojawiają się ich setki. Dlatego nasza czujność musi być nad wyraz wzmożona, musimy przewidywać ich zachowanie, przy okazji pamiętając pewną regułę: jeśli nie widzisz lewego lusterka samochodu jadącego przed Tobą, możesz być pewien że kierowca tego samochodu nie widzi Ciebie. Kluczem do zapewnienia sobie bezpieczeństwa jest również „wyraźny” sposób jazdy, czyli jeśli rozpoczynamy jakiś manewr, nie przerywajmy go w połowie, używajmy kierunkowskazów, w miarę możliwości nie hamujmy gwałtownie.

Niezależnie od pory roku, pory dnia, zawsze zalecam nosić elementy poprawiające naszą widoczność. Najlepiej sprawdzają się odblaski. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy chce zakładać kamizelkę na swój nowy kombinezon, dobrany kolorystycznie pod motocykl, ale weźmy pod uwagę, że w grę wchodzi nasze bezpieczeństwo dlatego jeśli nie kamizelka to stosujmy chociaż opaski odblaskowe.

Podsumowując: musimy być przewidujący, myśleć za innych, brać pod uwagę każdą ewentualność. Bądźmy pokorni i nie przeceniajmy swoich możliwości. Spotkałem się kiedyś z pewnym stwierdzeniem: jeśli uważasz, że potrafisz jeździć, przestań to robić ponieważ motocyklista uczy się przez całe życie i to jest kluczem do bezpiecznej jazdy.

Życzę Wam udanego sezonu!

Niestety w tej chwili nie ma nas w pracy.

Zostaw nam swój numer telefonu, a my oddzwonimy do Ciebie.
Jeżeli wolisz napisać, pisz śmiało na skrzynkę mailową,
a odpowiedź dostaniesz jak tylko wrócimy do pracy

 

Uwaga! Pozostawiając nam swój numer telefonu możesz mieć pewność, że nie wykorzystamy go w celach marketingowych. Podane dane zostaną wykorzystane jednorazowo w celu realizacji rozmowy.

 

NAJLEPIEJ KONTAKTOWAĆ SIĘ Z NAMI:

DZIAŁ ZAMÓWIEŃ

poniedziałek - piątek: 9-17

SALONY STACJONARNE:

-poniedziałek - piątek: 10-19
-sobota: 10-16
-sobota: 10-18
-niedziela handlowa: 10-14

Zamów telefon