Kominiarki motocyklowe

Kominiarka motocyklowa to jeden z elementów stroju wielu motocyklistów. Niektórzy używają ją mniej, inni bardziej świadomie. Natomiast obecnie na rynku możemy znaleźć tak wiele modelu, w wielu różnych wersjach, że można się w nich pogubić. Chcę nieco przybliżyć różnice między poszczególnymi modelami, wyjaśnić jakie mają wady i zalety, co pomoże wybrać odpowiedni model, bo nie zawsze jest prawdą, że „najzwyklejsza wystarczy”.


Kominiarka - balaclava uniwersalna część ubioru motocyklisty


Przyjęło się, że kominiarka jest elementem ubioru, na który nie zwracamy zbytnio uwagi, jaka by nie była, będzie dobra. Czy aby na pewno? Aby to wyjaśnić, przede wszystkim musimy przestudiować budowę kominiarki. Jest to element ubioru zakładany na głowę, który posiada otwór na oczy. Osłania on całą głowę oraz szyję. I już w tym momencie należy zauważyć różnice, ponieważ istnieją kominiarki z jednym otworem na oczy, lub z podzielonymi, dwoma osobnymi otworami. Są też wersje osłaniające szyję do połowy, albo takie posiadające rozbudowany kołnierz, sięgający wręcz do ramion.


Dlaczego należy stosować kominiarkę na motocykl?


Aby móc zdecydować jaką kominiarkę wybrać, musimy też wiedzieć po co się ich używa. Po pierwsze, kominiarka pozwala zachować higienę. Wiadome jest, że w trakcie jazdy na motocyklu się pocimy, i wszystko wchłaniane jest przez wyściółkę, czyli gąbki w kasku. Jeśli jednak założymy na głowę kominiarkę, to ona pochłaniać będzie wilgoć, a przy dobrze działającej wentylacji, ta wyilgoć szybko zostanie usunięta z kasku. Po drugie, kominiarka zapewni nam też komfort termiczny, stanowiąc swego rodzaju izolację termiczną. Możemy spotkać też modele, które są termoaktywne, więc doskonale sprawdzą się nawet w upalne dni, zapewniając nam suchość i komfort. Dodatkowo, niektóre mają właściwości antybakteryjne więc ograniczają powstawanie nieprzyjemnych zapachów.


Dlaczego warto wyposażyć się w kominiarkę latem i zimą?


Jak już wcześniej wspomniałem, kominiarki występują w wersji termoaktywnej, więc będą inaczej się zachowywały w zależności od temperatury. Pozwolą na szybsze odprowadzenie potu, co da uczucie suchości latem i zimą, a w razie potrzeby zatrzymają ciepło w chłodne dni, zapewniając większy komfort. Takie rozwiązanie sprawia, że są to kominiarki, których możemy używać przez cały rok.


Kominiarka motocyklowa to niezbędna część garderoby każdego motocyklisty.


Z uwagi na wszechstronne zastosowanie oraz uniwersalne właściwości, kominiarkę można nosić na co dzień, niezależnie od pogody. Czy warto to robić? Zdecydowanie tak! Poza wcześniej wspomnianym komfortem i higieną, dochodzi jeszcze jeden aspekt. Jeśli kask ma być bezpieczny, musi być mocno dopasowany. Wiąże się to z tym, że dość trudno się go zakłada i zdejmuje. I w tym też pomoże nam kominiarka. Ułatwi ten proces i z pewnością już nie zawiną się Wam uszy, co często się zdarza. Kolejną korzyścią, którą docenią mężczyźni, jest wydłużenie żywotności wyściółki. Nawet, jeśli golimy się codziennie na gładko, nie da się ukryć, że na naszej twarzy pojawia się zarost. Przy częstym zakładaniu i zdejmowaniu kasku sprawia on, że wyściółka zacznie się mechacić i trzeba będzie ją wymienić. Kominiarka niweluje ten problem.

Kominiarka termoaktywna - materiał i komfort noszenia


W odróżnieniu od modeli bawełnianych i z lycry, kominiarka termoaktywna różni się przede wszystkim materiałem, z jakiego jest wykonana. Kominiarki termoaktywne wykonane są z tkanin poliestrowych o specjalnym splocie. Dzięki temu są bardzo elastyczne, doskonale odprowadzają wilgoć, są szybkoschnące. Wszystkie te cechy sprawiają, że tkanina termoaktywna reaguje na zmiany temperatury, co pozwala na zachowanie nieporównywalnego poziomu komfortu.


Kominiarki z Windstoper - co to za materiał i kiedy będzie odpowiedni?


Poza termoaktywnymi modelami uniwersalnymi, są też takie, które zostały stworzone z myślą o konkretnych warunkach. Są kominiarki motocyklowe na lato, oraz są też takie na chłodne dni. Jednym z największych problemów jazdy w chłodne, jesienne i zimowe dni jest wiatr, który obniża odczuwalną temperaturę o kilka stopni. Firma Gore (producent Gore-Tex) opracowała specjalną membranę, która całkowicie blokuje przepływ wiatru a jednocześnie umożliwia oddychanie. Oznacza to, że w trakcie jazdy nie odczujemy chłodu związanego z wiatrem i nie spocimy się, ponieważ kominiarka pozwoli na odprowadzenie wilgoci. 

Kominiarka z membraną - polecane kominiarka zakrywająca szyję


Jeśli szukamy kominiarki funkcjonalnej, która sprawdzi się też w gorszych warunkach pogodowych, powinniśmy zwrócić uwagę na modele z rozbudowanym kołnierzem. Osłaniają one nie tylko twarz i szyję, ale też ramiona, czasem część klatki piersiowej i pleców. Takie rozwiązanie jest popularne wśród osób uprawiających turystykę motocyklową, podróżujących często w zmiennych warunkach klimatycznych.

Krój kominiarki – optymalny poziom ochrony, szerokie pole widzenia


Kominiarki mogą kojarzyć się z tymi, znanymi z filmów. Posiadają one małe i wąskie otwory na uczy, czasem na usta. W przypadku kominiarek na motor, sprawa ma się całkowicie inaczej. Otwór na oczy jest duży i zapewnia szerokie pole widzenia. W modelach, w których są dwa osobne otwory, mimo wszystko są one bardzo szerokie. Inaczej wygląda kwestia ust, w tym przypadku są one w większości przypadków zasłonięte, jednak niektóre modele są tak elastyczne, że umożliwiają odsłonięcie całej twarzy, przez otwór na oczy.


Najważniejsze cechy dobrej kominiarki


Praktyczna kominiarka motocyklowa powinna być przystosowana do warunków w jakich jeździmy. Jeśli podróżujemy głównie w sezonie, przyda się letnia kominiarka zapewniająca komfort w ciepłe i upalne dni. Jeśli uznajemy, że sezon kończy się w grudniu, powinniśmy zaopatrzyć się w modele na chłodne dni, kominiarki z membraną windstopper lub ocieplające. Jeśli natomiast jeździmy dużo ale w różnych warunkach, uniwersale modele termoaktywne będą dobrym rozwiązaniem.


Kominiarki pod kask motocyklowy w różnych kolorach i wzorach zarówno dla kobiety, jak i mężczyźni


Kominiarki występują w różnych wersjach i przeznaczone są zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Wystarczy wybrać odpowiedni rozmiar, ponieważ tylko dobrze dopasowana kominiarka będzie spełniała swoje zadanie. Modele wykonane z bawełny lub lycry często są bardzo elastyczne i występują tylko w jednym, uniwersalnym rozmiarze.


Jaka kominiarka na motor - polecane modele

Uniwersalny model Brubeck Dirt Zaawansowana kominiarka Dainese D-Core

 

Rev`it Maximus - kominiarka z kołnierzem, wyposażona w Windstopper