Kaski Arai

Historia marki sięga lat 50 XX wieku. Entuzjasta motocykli i założyciel firmy, Hirotake Arai zauważył, że motocykle przechodzą kolejne metamorfozy, są nieustannie ulepszane, jednak niewiele dzieje się w kwestii poprawienia bezpieczeństwa motocyklisty. Postanowił on zacząć tworzyć kaski. Od samego początku były one produkowane na najwyższym poziomie, jednak apetyt rósł w miarę jedzenia. Po kilku latach zapadła decyzja: Arai ma produkować najlepsze kaski na świecie. Słowo „najlepsze” można interpretować na wiele sposobów, jednak w tym przypadku chodziło przede wszystkim o przodownictwo w dziedzinie bezpieczeństwa. Tym sposobem, lata niezliczonych testów, modyfikacji i poprawek, poskutkowały stworzeniem kasków bezkompromisowych i docenianych przez wielu motocyklistów na całym świecie.

Od samego początku działalności, Arai pozostaje firmą rodzinną, odporną na wpływy z zewnątrz i funkcjonującą konsekwentnie, zgodnie z własną filozofią. Jest ona realizowana na każdym etapie produkcji i można ją określić następująco: funkcjonalność ponad wygląd wizualny, bezpieczeństwo ponad zysk. Zgodnie z nią, wszystkie modele Arai charakteryzują się kilkoma szczegółami, które sprawiają, że są to jedne z najbezpieczniejszych kasków i wyróżniają je na tle konkurencji.

Pierwsza z nich to koncepcja R75. Oznacza to, że skorupa każdego Arai jest zbliżona kształtem do kuli o promieniu 75 mm. Taki kształt jest najbardziej zbliżony do kształtu ludzkiej czaszki. Zastosowanie tego rozwiązania poprawia dopasowanie kasku do głowy, i dodatkowo sprawia, że kask jest pozbawiony wszelkich odstających elementów, które w trakcie wypadku mogłyby uderzyć w przeszkodę, powodując dodatkowe obrażenia przez gwałtowne ruchy skrętne.

Na pierwszy rzut oka, sprzeczne z tą teorią są wloty i wyloty wentylacyjne. Jednak należy zwrócić uwagę, że są one zamontowane na dwustronnej taśmie marki 3M, dzięki czemu w trakcie uderzenia odpadną, pozbawiając kask zbędnych, odstających elementów. W efekcie kask prześlizgnie się po przeszkodzie, wytracając skutecznie nadmiar energii, która w innym przypadku zostałaby przeniesiona na naszą czaszkę lub kręgosłup.

Konstruowanie kasków w taki sposób powoduje pewne ograniczenia dotyczące stylistyki. Firma Arai przekształciła to jednak w zaletę. Świadomą decyzją ograniczono ofertę, w skład której wchodzą doskonale dopracowane modele. Zaletą tak wyselekcjonowanego asortymentu, jest możliwość dopracowania każdego kasku do perfekcji.

 

W ofercie Arai nie znajdziemy kasków szczękowych, ponieważ zgodnie z deklaracją firmy, taki kask zostanie przez nich stworzony dopiero w momencie, kiedy uda się opracować technologię, która sprawi, że niezntergrowana szczęka będzie tak samo bezpieczna, jak jej integralny odpowiednik. Japończycy nie produkują również kasków, których blenda jest zamontowana wewnątrz. Kłóci się to z polityką firmy, ponieważ według ich założeń, integralna skorupa jest bardziej bezpieczna, a blendy wewnętrzne naruszają strukturę kasku w części czołowej. Kwestię blendy rozwiązano za pomocą systemu Pro-Shade, który jest, najogólniej mówiąc, systemem blendy zewnętrznej, montowanym na wizjerze. Takie rozwiązanie nie wpływa na konstrukcję skorupy kasku i nie pogarsza jego aerodynamiki.

Należy w tym momencie zwrócić uwagę na EPS w kaskach Arai. Jest on wykonany w formie jednoczęściowego elementu i posiada różną gęstość w zależności od miejsca ułożenia na głowie. To rozwiązanie w znaczny sposób wpływa na bezpieczeństwo, ponieważ kask jest w stanie odpowiednio pochłonąć siłę uderzenia, nie uszkadzając tym samym czaszki. Kolejnym nietypowym rozwiązaniem stosowanym przez tego producenta jest stosowanie różnego kształtu wewnętrznego EPS, w zależności od tego, na jakim kontynencie będzie kask sprzedawany. Jest to spowodowane różnicami anatomicznymi, jednak Arai zwraca uwagę również i na ten aspekt. Muszę też wspomnieć, że gdyby standardowy rozmiar kasku nie był jednak dla kogoś odpowiedni, można go bezinwazyjnie spersonalizować, dobierając różne rozmiary wyściółki centralnej i poduszek policzkowych. Dzięki temu otrzymamy kask 100% dopasowany do naszej głowy. Jednak według statystyk, dla 90% motocyklistów odpowiednia jest standardowa rozmiarówka kasków.

Kolejną innowacją wprowadzoną przez markę Arai jest superwłókno (Superfiber). Jest to pochodna włókna szklanego, która jest o 6 razy droższa w produkcji od standardowego włókna szklanego. Jest to kolejny dowód na to, że w tych kaskach bezpieczeństwo jest priorytetem, niezależnie od kosztów.

Aby mieć pełną kontrolę nad etapem produkcji, zgodnie z filozofią marki, wszystkie kaski wykonywane są w 99,9% ręcznie. Wyjątek stanowi otwór na wizjer i dolny otwór na głowę. Te dwa elementy wycinane są laserowo, jednak nie dzieje się tak przypadkiem. Wypalanie tych elementów sprawia, że laser tworząc nacięcie, jednocześnie zatapia końcówki włókien w tych miejscach, dzięki czemu otrzymujemy gładką krawędź bez straty dla sztywności materiału.

Przez zastosowanie tak wielu różnych materiałów, kaski Arai nie należą do najlżejszych, jednak producent zwraca uwagę, że bardziej istotne jest odpowiednie wyważenie kasku, niż redukcja wagi kosztem bezpieczeństwa. Główną siłą, z jaką musimy sobie radzić na motocyklu, jest opór powietrza, a nie ciążenie, więc bardzo istotna jest aerodynamika, którą Arai dopracował niemal do perfekcji. Dlatego waga kasku w tym przypadku nie stanowi żadnego problemu.

 

Ostatnim elementem montowanym w kasku jest zapięcie. We wszystkich kaskach Arai zastosowano oczywiście najbezpieczniejsze zapięcie DD. Idealnie wpisuje się ono w założenia marki, ponieważ jest proste i niezawodne.

Tak stworzony kask, musi jeszcze przejść kontrolę jakości. Byłoby dziwne, gdyby firma Arai i na tym etapie nie wdrożyła najwyższych norm. Każdy z kasków przechodzi wieloetapową weryfikację poprawności i jakości wykonania. Cały ten proces nadzorowany jest przez jedną osobę, która po zatwierdzeniu kasku, certyfikuje go własnym nazwiskiem, które umieszczane jest wewnątrz kasku, a datę jego produkcji możemy znaleźć na jednej ze sprzączek DD.

Wszystko, o czym wspomniałem wcześniej, każda drobiazgowa kontrola i zastosowanie najlepszej jakości materiałów sprawia, że kaski Arai są dopracowane w 100%. I właśnie dlatego, modele, które możecie kupić w sklepie, to dokładnie takie same, tak samo wykonane kaski, jak te w których ścigają się zawodnicy Moto GP.

Mam nadzieję, że po lekturze artykułu będziecie w stanie sami określić czy kaski Arai warte są swojej ceny. Według mnie, ich cena w 100% przekłada się na poziom, jaki reprezentują, ponieważ są niekwestionowanym liderem w dziedzinie bezpieczeństwa.