Kask na quad i ATV

Wielu motocyklistów, lubiących jazdę w terenie, decyduje się na zakup Quada, (nazywanego też ATV). Pojawia się wówczas pytanie: jak się ubrać i jaki kask kupić. Skupmy się na kaskach, ponieważ jest to jeden z najważniejszych elementów stroju.
Kask na ATV powinien osłaniać całą twarz, w celu ochrony przed np. gałęziami, i jednocześnie być dość przewiewny. Wentylacja jest bardzo istotna, ponieważ jazda w terenie wymaga wiele wysiłku, a osiągane prędkości się zwykle mniejsze niż przy jeździe szosowej.
Na rynku możemy znaleźć tzw. kaski Off-Roadowe, i to właśnie taki kask, będzie dobrym wyborem na quada. Zaprojektowane zostały specjalnie do jazdy w terenie, przez co doskonale sprawdzę się w przypadku pojazdów typu ATV.

Jakie są różnice w kaskach typu off-road?


Kaski off-roadowe różnią się od siebie kilkoma aspektami. Pierwsza, najbardziej istotna różnica to skorupa, która może być wykonana z różnych tworzyw. Jeden z nich to termoplastik, czyli tworzywo formowane pod wpływem temperatury i ciśnienia. Innym materiałem są kompozyty, czyli skorupy, składające się z wielu warstw różnych włókien. Występują też kaski wykonane w całości z włókna węglowego. Charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i niską wagą. Niezależnie od tego, jaki kask wybierzemy, najważniejsze jest, aby miał homologację i certyfikaty. Daje to pewność, że kask, w razie upadku, w odpowiedni sposób zabezpieczy naszą głowę i ograniczy możliwość powstania urazów. Znane mi są opinie, że homologacja nie jest ważna, ponieważ wiele maszyn do off-roadu nie jeździ w ogóle po szosie, natomiast uważam, że homologacja jest jedną z norm, którą musi posiadać kask, jeśli zależy nam na bezpiecznym modelu. Wszystkie kaski na Quada, dostępne w 4ride.pl posiadają homologację i certyfikaty, dzięki temu macie pewność, że spełnią swoje zadanie nawet w ekstremalnych warunkach.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wielu producentów stosuje w kaskach dodatkowe rozwiązania, mające zwiększyć bezpieczeństwo. Jest to np. system awaryjnego wyjmowania poduszek policzkowych, dzięki któremu w awaryjnej sytuacji możemy zdjąć kask z głowy, nie powodując dodatkowych uszkodzeń. Inny to system MIPS, który umożliwia niewielki ruch skorupy kasku, poprawiając bezpieczeństwo głowy.Większość kasków na ATV nie posiada szyby. Zostały przygotowane tak, aby założyć do nich gogle chroniące oczy. Kaski mają specjalne miejsce na gumkę, dzięki czemu nie będzie się ona przemieszczać. Gogle powinniśmy dopasować tak, aby, jak najlepiej wypełniały w kasku przestrzeń wokół oczu. Dzięki temu widoczność będzie lepsza, a twarz będzie lepiej osłonięta.
Jeśli jednak zależy nam na większym komforcie, ciekawą propozycją są kaski typu dual. Pod względem komfortu są porównywalne z modelami integralnymi, natomiast stylistycznie, wyglądają jak typowo off-roadowe: mają dłuższą szczękę i daszek. Przykładowe modele to: Shoei Hornet, Arai Tour-X 4.