Kamery motocyklowe

Kamery sportowe pojawiły się na rynku dość niedawno, ale błyskawicznie zdobyły uznanie i zaczęły być używane nie tylko do nagrywania akrobacji i sportowych osiągnięć. W sieci możemy obecnie znaleźć miliony filmów, które przedstawiają mniej lub bardziej spektakularne wyczyny, czasem trafimy na nagranie z imprezy, z wyjazdu na wakacje, czasem na film ze skoku spadochronowego albo dwugodzinne nagranie dokumentujące konferencję. Tymi kamerami można nagrać wszystko. Kamery są jednak znane od dawna, co więc sprawiło, że to właśnie kamery sportowe zyskały tak ogromną popularność i stały się tak powszechne? Przede wszystkim rozmiar. Stare kasety VHS musiały pomieścić kasetę, i najczęściej były duże i tak ciężkie, że trzeba było je podtrzymywać ramieniem. Era kamer cyfrowych sprawiła, że kamery zmalały do takich rozmiarów, że bez problemu mogliśmy obsługiwać je jedną dłonią. Były to jednak urządzenia delikatne, co wiązało się z koniecznością noszenia ze sobą pokrowca i innych akcesoriów. I nagle ktoś postanowił stworzyć kamerę sportową. Rozwój technologi sprawił, że udało się stworzyć urządzenie, które nagrywało obraz w jakości dużo lepszej niż kamery cyfrowe i można było nagrać wiele godzin materiału, który zapisywał się na miniaturowej karcie pamięci. To wszystko udało się zamknąć w obudowie, która była mniejsza niż dwie paczki zapałek. Dzięki temu, taką kamerę można było mieć zawsze pod ręką, mieściła się w kieszeni. Jednak sport wiąże się z dużą aktywnością, niekoniecznie w sprzyjających warunkach, dlatego producenci pomyśleli od razu o odpowiednim zabezpieczeniu tych urządzeń, oferując wodoodporne obudowy, które chroniły przed deszczem, piachem, kurzem, wstrząsami a nawet umożliwiały nurkowanie z tymi kamerami.
Obecne kamery sportowe, dostępne również w naszej ofercie, wizualnie często nie różnią się od tych pierwszych modeli, zmieniają się przede wszystkim ich parametry, w tym jakość nagrywanego obrazu, tak jak np. Midland H9. Modele takie jak Midland H180 czy Midland H360 mają już nieco inny kształt i zostały wyposażone w dodatkowe funkcje. Wzrost popularności sprawił, że producenci musieli wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Dlatego w obecnie dostępnych modelach możemy znaleźć np. szerokokątny obiektyw (Midland H180) podwójny obiektyw szerokokątny (Midland H360, GoPro Max 360) umożliwiający nagrywanie obrazu 360, rejestrując wszystko co dzieje się wokół. Wybrane modele posiadają też łączność WiFi, dzięki której możemy łączyć się bezprzewodowo z wieloma urządzeniami (przesyłanie danych, aktualizacje oprogramowania itp.) Aby rozszerzyć funkcjonalność, wielu producentów dodaje opcję wykonywania zdjęć, więc kamera z powodzeniem zastąpi nam aparat, wykonując piękne, wysokiej jakości zdjęcia.

 

Midland H9

 

Midland H180

Ale te wszystkie praktyczne funkcje mogłyby być bez znaczenia, gdybyśmy musieli trzymać kamerę przez cały czas w naszej ręce. Jak moglibyśmy nagrać przejazd na rowerze, motocyklu lub choćby wspinaczkę, jeśli jedna z naszych rąk była cały czas zajęta? O tym również pomyśleli producenci, i jest to kolejny powód, dla którego tego typu kamery są tak popularne. Większość z nich posiada uniwersalny system montażu, do którego stworzono setki, lub nawet tysiąze różnych uchwytów, mocowań, pasków itp. Jednym z producentów takich mocowań jest firma SP Connect, który oferuje uchwyty w formie obejmy, trójnożne statywy, uchwyty na regulowanym pasku umożliwiające montaż na elementach o nieregularnym przekroju, a nawet uchwyt w formie zakrętki na plastikową butelkę (możliwość nagrywania w wodzie, bez ryzyka zatonięcia kamery), lub uchwyt, który możemy trzymać w ustach. Istnieje też wiele rozwiązań stworzonych z myślą o motocyklistach. Możemy znaleźć uchwyt to montażu na kierownicy, pod lusterkiem, w miejscu pokrywy zbiorniczka płynu hamulcowego. Jeśli chcemy mieć obraz z perspektywy motocyklisty, są mocowania samoprzylepne, które możemy umieścić na kasku i cieszyć się nagraniem z perspektywy naszych oczu.

 

 

Uniwersalny uchwyt magnetyczny do płaskich powierzchni

Wysięgnik typu selfie stick

 

Uniwersalny uchwyt unoszący się na wodzie

Uchwyt doustny

O ile najczęściej takie kamery wykorzystywane są do nagrywania naszych przejażdżek, niejednokrotnie zdarzyło się, że zarejestrowały jakieś niebezpieczne zdarzenie drogowe. Takie nagrania często są jedynym dowodem, jeśli chcemy udowodnić jak było naprawdę. I tym razem producenci nas nie zawiedli. Firma Midland stworzyła pierwszy motocyklowy wideorejestrator. Został on stworzony po to, aby obserwować i nagrywać to, co dzieje się przed motocyklem. Ma niewielkie wymiary i posiada w zestawie uchwyt na kierownicę. Do zestawu dołączony jest wodoodporny kabel doładowania i przy odpowiedniej konfiguracji, urządzenie włączy się samoczynnie po odpaleniu motocykla i wyłączy po zakończonej przejażdżce. Jedną z najbardziej istotnych funkcji tego rejestratora, jest możliwość nagrywania w pętli. Oznacza to, że urządzenie nagrywa ciągle kilku minutowe nagrania, i po zapełnieniu pamięci, usuwa najstarsze, nagrywając w ich miejsce nowe. Dzięki temu, nie musimy się martwić o nagrania, ponieważ jeśli uznamy, że któreś z nich jest nam potrzebne, wystarczy je przenieść na inne urządzenie. Wideorejestratory mają też funkcję nagrywania ciągłego, więc sprawdzą się też jako typowa kamera sportowa.