Jaki kask motocyklowy wybrać?

Jaki kask motocyklowy wybrać

 

Kask motocyklowy najważniejszym elementem ubioru motocyklisty. Chroni najważniejszy organ, czyli mózg. Wybór odpowiedniego typu i modelu nie jest prosty. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, ponieważ istotny jest nie tylko typ motocykla jaki posiadamy, ale też styl naszej jazdy oraz posiadane akcesoria, jak np. owiewki i deflektory.

Od dobrze dopasowanego kasku zależy nasze bezpieczeństwo w razie ewentualnego wypadku. W przypadku ochrony głowy nie ma tu znaczenia czy będziemy ścigać się na torze, czy jeździć spokojnie po mieście. Upadek przy każdej prędkości niesie ze sobą ryzyko, dlatego od kasku zależy jak sobie poradzimy.

 

 Czy warto kupić droższy kask na motocykl?

 

Można spotkać się z wieloma opiniami, że pierwszy kask ma nas uchronić przed mandatem, a jak jak zaczniemy lepiej jeździć to kupimy coś bardziej „porządnego”. Otóż nic bardziej mylnego. Niezależnie od tego czy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z motocyklami, czy jesteśmy doświadczonymi motocyklistami, kask powinien spełniać określone normy i być wykonany z odpowiednich materiałów. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, powinniśmy wybrać typ kasku, jaki będzie dla nas odpowiedni. Niektóre będą pasowały na kilka typów maszyn, inne sprawdzą się tylko na wybranym. Jest wielu producentów z których do czołówki należą: kaski Shoeikaski Arai, kaski AGV,  kaski HJC,  kaski Bell,  kaski Airoh,  kaski Scorpionkaski FOXkaski Nolan.

 

 Jakie są typy kasków motocyklowych i jaki wybrać?

 

Kaski dzielą się na następujące grupy:

kaski integralne

      - kaski sportowe

      - kaski turystyczne

kaski otwarte

kaski szczękowe

kaski offroad

 

 

Kaski integralne są to kaski pełne, w których skorupa składa się z jednego elementu i osłania całą twarz. Tego typu kaski są bardzo popularne ze względu na dobra ochronę przed wiatrem, dobrą aerodynamikę i dobry stopień ochrony. Dzielą się one na dwie grupy: turystyczne i integralne. Kaski turystyczne wyprofilowane są w taki sposób, aby można było w nich podróżować w pozycji wyprostowanej. Dzięki temu, w takiej właśnie pozycji mamy najszersze pole widzenia, aerodynamika jest najbardziej odpowiednia, a wentylacja działa najbardziej wydajnie. Tego typu kaski często posiadają blendę przeciwsłoneczną i wygodne zapięcie zapadkowe. Najpopularniejsze modele to Shoei GT-Air, Arai Chaser-X, HJC R-PHA 70.

Kaski sportowe są stworzone tak, aby zapewnić najlepsze pole widzenia w pozycji mocno pochylonej nad zbiornikiem. Wentylacja w tych kaskach jest zwykle mocno rozbudowana, co nieco zwiększa ich głośność, jednak duża ilość powietrza wewnątrz kasku jest wskazana z uwagi na duży wysyłek związany z jazdą sportową. W niektórych modelach wloty nawet nie posiadają regulacji i są stale otwarte. W celu zmniejszenia wagi, kaski sportowe zwykle nie posiadają blendy przeciwsłonecznej. Zapięcie to najczęściej DD ring, które jest wymagane na wielu torach wyścigowych. Najczęściej wybierane modele to: Shoei X-Spirit III, Shoei NXR, Arai RX7V, AGV Pista, HJC R-PHA 11,

 

Kaski otwarte mają różną konstrukcję, ale ich cechą wspólną jest to, że nie posiadają szczęki. Twarz w takich kaskach jest odkryta, i osłania ją ewentualnie wizjer. Tego typu kaski są odpowiednie do jazdy miejskiej, na motocyklach klasycznych, typu chopper, cruiser lub cafe-racer. Na takich motocyklach zwykle podróżuje się wolniej, więc szum wiatru nie jest aż tak odczuwalny, ale jednocześnie zwiększa komfort w ciepłe i upalne dni. Dostępne są modele z szybą, która osłania praktycznie całą twarz, więc w razie gorszej pogody lub jazdy z większą prędkością, możemy ograniczyć przepływ powietrza. Kaski o bardziej klasycznym wyglądzie zwykle nie posiadają szyby wcale, lub posiadają chowaną blendę. To drugie rozwiązanie pozwala na zachowanie odpowiedniego wyglądu, ale niweluje konieczność zakładania gogli lub okularów. Ciekawe propozycje to: Shoei J-Cruise, Shoei J.O., HJC IS-33 II, HJC C-30, Scorpion EXO-City

Kaski szczękowe łączą w sobie cechy kasków integralnych i kasków otwartych. Ich skorupa składa się z dwóch elementów a szczęka zamontowana jest na zawiasie. Takie rozwiązanie sprawia, że możemy zamknąć szczękę i jeździć jak w kasku integralnym, lub otworzyć ją i czerpać korzyści kasku otwartego. Dzięki temu możemy z kimś porozmawiać lub napić się bez konieczności każdorazowego zdejmowania kasku. Należy jednak zwrócić uwagę, że istnieją dwa typy homologacji. Wiele kasków posiada pojedynczą homologację, czyli w świetle prawa w trakcie jazdy szczęka musi być zamknięta. Inne modele posiadają podwójną homologację, czyli możliwa jest jazda z otwartą i zamkniętą szczęką. Kaski szczękowe będą dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób jeżdżących po mieście jak i turystycznie. Warto zwrócić uwagę na modele: Shoei Neotec II, HJC R-PHA 90, Airoh Phantom S,

 

Kaski Off-road są przeznaczone do jazdy w terenie. Ich konstrukcja sprawia, że jest to dla nich najlepsze środowisko. Jazda w terenie to duży wysiłek a osiągane prędkości zwykle nie są wysokie. Dlatego jednym z najistotniejszych elementów w takim kasku jest wydajna wentylacja. Poza standardowymi wlotami i kanałami wentylacyjnymi, w takim kasku szczęka znajduje się w pewnej odległości od twarzy. Dzięki temu duża ilość powietrza może opływać głowę. W takich kaskach nie ma wizjera, dlatego konieczne jest stosowanie gogli, które tez powinny być wentylowane. Chronią twarz przed wiatrem i pyłem ale nie ograniczają widoczności i nie zaburzają wentylacji. Zaletą takich kasków jest ich niska waga. Innym typem kasków Off-road są kaski typu crossover/enduro. Mają konstrukcję podobną do kasków integralnych, ale wizualnie przypominają kaski off-road z szybą. Modele cenione przez motocyklistów to: Shoei VFX-WR, FOX V3, Airoh Aviator 2.3

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu kasku?

 

Jeśli wybierzemy odpowiedni typ kasku, musimy jeszcze wziąć pod uwagę kilka innych ważnych aspektów:

 

 1. Materiał skorupy

  Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ wytrzymałość skorupy bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo. Materiały używane do produkcji skorup dzielimy następująco

   

  - tworzywa termoplastyczne

  - włókna

  - kompozyty

 

Tworzywa termoplastyczne są to materiały formowane pod wpływem temperatury i ciśnienia. Mogą różnić się od siebie składem, i tym samym wytrzymałością. Poliwęglany, czyli grupa najbardziej zaawansowanych termoplastików są wytrzymałością zbliżone do aluminium, więc będą odporne na uszkodzenia i pęknięcia. Skorupy z włókien wykonane są z włókna szklanego lub włókna węglowego. Są to materiały niezwykle odporne, ale jednocześnie lekkie, co jest bardzo pożądane przez motocyklistów.

Najbezpieczniejsze skorupy wykonane są z kompozytów. Są to materiały, które składają się z wielu warstw różnych tworzyw. Każde tworzywo może mieć inne właściwości, czyli np. j edno będzie odporne na przecięcia, inne będzie usztywniało skorupę itp. Takie połączenie pozwala odpowiednio dopracować skorupę. Dlatego kaski kompozytowe są w czołówce jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

 

 1. EPS

  Jest to wypełnienie kasku, czyli ten materiał popularnie zwany styropianem. EPS ma za zadanie absorbować energię uderzenia. Od tego w jakim stopniu ją pochłonie zależy ile zostanie przekazane na naszą głowę. Jest to jeden z podstawowych parametrów testowanych w kaskach. Najbardziej zaawansowane modele, mają EPS o różnej gęstości, który pozwala w najlepszym stopniu ochronić głowę przed skutkami uderzenia.

 2. Wyściółka kasku.

  Jest to materiał, którym obszyte jest wypełnienie kasku, czyli gąbki. Ten element bezpośrednio styka się z naszą głową i twarzą, dlatego od jego jakości zależy czy będziemy czuć się w kasku komfortowo. Dla zachowania odpowiedniego poziomu higieny, niektórzy producenci stosują wyściółki, które są wykonane z materiałów antybakteryjnych. Warto również zwrócić uwagę aby wyściółka była wypinana, ponieważ umożliwi to jej ewentualne pranie.

 3. Wizjer

  Odpowiedni wizjer gwarantuje właściwą widoczność. Pierwsza kwestia to pole widzenia, szeroki i dobrze wyprofilowany wizjer sprawi, że kąty widzenia pozwolą zauważyć wszystko w zasięgu wzroku. Kolejna kwestia to materiał i wykonanie. We wszystkich kaskach z naszej oferty wizjery nie powodują zniekształceń na całej powierzchni, co zdecydowanie poprawia komfort i bezpieczeństwo. Od tworzywa użytego do produkcji wizjera zależy też czy będzie on odporny na wilgoć i zarysowania.

 4. Akcesoria

  Akcesoria do kasków można zwykle dokupić osobno, jednak niektóre są już w zestawie z kaskiem. W przypadku podstawowych modeli zwykle jest to tylko pokrowiec, ale z kaskami średniej i wyższej półki otrzymujemy osłony podbródka, deflektory nosa lub pinlocki, czyli dodatkowe szybki zapobiegające parowaniu.

 

Wybór odpowiedniego kasku na motocykl - podsumowanie.

Podsumowując, wybór kasku nie jest najprostszą kwestią, jednak warto poświęcić temu odpowiednią ilość czasu aby wybrać model, który spełni nasze oczekiwania, zapewni odpowiednie bezpieczeństwo i przy okazji będzie nam się podobał, choć ta ostatnia cecha jest zdecydowanie drugorzędną kwestią. W sieci można znaleźć wiele kasków w bardzo niskich cenach, jednak należy wziąć pod uwagę, że zwykle nie posiadają one certyfikatów a wykonane są z materiałów, które można uszkodzić gołymi rękami. Wyściółki w takich kaskach często bardzo szybko się mechacą, wizjery ulegają zarysowaniu, na wątpliwej jakości skorupach blaknie kolor i powstają odpryski. Takie kaski stworzone zostały tylko po to, aby ich użytkownik nie otrzymał mandatu, a przecież nie to jest najważniejsze. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, ponieważ kilkaset złotych więcej za zakupiony kask, może nam oszczędzić wielu tysięcy za rehabilitację.

Jeśli będziecie mieć wątpliwości jaki model wybrać, nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą w wyborze. Zapraszamy do kontaktu pod numerem 508 200 072 lub mailowo na zamowienia@4ride.pl

 
Cała oferta na naszej stronie internetowej w dziale kaski motocyklowe .