Jak ubrać się do jazdy w chłodne dni?

Nadejście jesieni jest dla motocyklistów zwiastunem końca sezonu. Wiąże się z nią również pewien paradoks: co roku wszyscy się jej spodziewają, a jak już nadejdzie, jest to zaskoczenie. Ochłodzenie pogody podzieliło motocyklistów na dwie grupy: tych, którzy powoli chowają swoje motocykle do garażu i zabezpieczają je przed zimą, oraz tych, którzy kombinują jak się ubrać, żeby jeździć jak najdłużej. I na tej drugiej grupie skupimy się w tym artykule.

W obecnych czasach technologia pozwala na tworzenie materiałów, które są dosłownie „kosmiczne”. Nasi dziadkowie wkładali pod ubrania gazety, które nie przepuszczały wiatru i dawały uczucie ciepła. Teraz możemy kupić koszulki z materiałów, które zostały stworzone dla kosmonautów.

Jeśli planujemy przedłużyć sezon, musimy zacząć od podstaw, czyli od bielizny termoaktywnej. Powinna być to pierwsza warstwa odzieży, przylegająca bezpośrednio do ciała. Tylko w taki sposób spełni swoją funkcję. Równie istotne jest, aby była ona jak najlepiej dopasowana, wręcz obcisła.

Taka bielizna występuje w różnych wariantach, jest dostępna odzież na ciepłe dni, na chłodne oraz uniwersalna. W tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się ta na chłodne dni. W przeciwieństwie do uniwersalnej jest ona często wzbogacana o dodatkowe włókna, które mają za zadanie zatrzymać ciepło.

Uzupełnieniem bielizny termoaktywnej są rękawiczki i skarpetki . Taki zestaw gwarantuje nam utrzymanie odpowiedniej temperatury i odprowadzanie wilgoci.

Kliknij na wybrany produkt i sprawdź:

           

W przypadku warstwy wierzchniej powinniśmy się zaopatrzyć w odzież tekstylną z podpinkami ocieplającymi. Są one wykonane z materiałów, które doskonale zatrzymują ciepło, więc nawet przy temperaturach w okolicach 5 stopni powinniśmy odczuwać komfort. Takie podpinki stosowane są w kurtkach i spodniach. Istotnym elementem w takiej odzieży jest też membrana. Chroni ona nie tylko przed deszczem, ale również przed wiatrem, więc blokuje zimne powietrze. W tej dziedzinie prym wiedzie Gore-Tex. Jest to najbardziej zaawansowana membrana, która gwarantuje praktycznie pełną nieprzemakalność oraz bardzo wysoki stopień oddychalności.

 

Jeśli chodzi o rękawice, można znaleźć modele typowo zimowe lub takie, które zostały wyposażone w zaawansowane materiały, takie jak np. Outlast. Ten materiał został pierwotnie stworzony dla kosmonautów, jednak z uwagi na swoją skuteczność, został szybko wykorzystany w odzieży turystycznej i motocyklowej. Sprawdzi się zarówno w chłodne, jak i w ciepłe dni, ponieważ został stworzony w taki sposób, aby oddawać na zewnątrz ciepło, którego jest za dużo, lub zatrzymywać wewnątrz, jeśli jest zbyt chłodno.

Buty powinny być wysokie, aby lepiej osłaniać piszczel, i wyposażone w membranę, ponieważ przemoczone buty są najgorszym towarzyszem podróży, a drugich na zmianę zwykle nikt nie wozi ze sobą.

 

Wprawdzie sezon burzowy już dawno się skończył, ale nadal możemy spotkać na swojej drodze opady. Zdarzają się mniejsze lub większe, ale zawsze są one niepożądane, kiedy podróżujemy na motocyklu. Dlatego, nawet jeśli nasza odzież posiada membrany, powinniśmy mieć ze sobą odzież przeciwdeszczową. Skutecznie ochroni nas przed zimnymi opadami, zabezpieczy odzież przed brudem, a dodatkowo spełni funkcję kolejnej warstwy odzieży, co przy okazji poprawi nasz komfort termiczny.

 

Rozwiązań w odzieży motocyklowej jest wiele, jednak przede wszystkim musimy dbać o swoje bezpieczeństwo. Wbrew pozorom, przy niskich temperaturach może łatwo dojść do przemęczenia i rozproszenia koncentracji, dlatego jeśli tylko poczujemy się niekomfortowo, warto się gdzieś zatrzymać, napić gorącej herbaty i ogrzać zanim będziemy kontynuować jazdę.