Jak dobrać właściwy rozmiar kasku motocyklowego dla kobiety i mężczyzny?

Jak rozmiar kasku może wpłynąć na nasze bezpieczeństwo?

Wybór kasku motocyklowego jest kwestią, która może być kluczowa pod kątem naszego bezpieczeństwa na drodze. Strój motocyklowy ma nas ochronić jeśli zajdzie taka potrzeba. A jaki jest najważniejszy organ w naszym ciele? Zdecydowanie mózg, dlatego warto go odpowiednio zabezpieczyć.

Jakie cechy wpływają na bezpieczeństwo? Jest to na przykład materiał z jakiego jest wykonana skorupa, EPS o różnych gęstościach, zapięcie w kasku. Jednak nie mniejsze znaczenie ma odpowiednio dopasowany rozmiar. Nawet najlepszy kask, jeśli będzie za duży lub za mały, może nam zaszkodzić, nawet podczas zwykłej jazdy. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, kiedy źle dopasowany kask uciska nas w głowę. Taki ucisk po kilku lub kilkunastu kilometrach będzie powodował ból, zmęczenie i utratę koncentracji co może oprowadzić do niebezpiecznej sytuacji.
Za duży kask nie będzie powodował takich problemów, jakie więc może nieść ze sobą zagrożenia? Luźny kask będzie się przemieszczał na głowie. Poza oczywistym dyskomfortem, może to doprowadzać do sytuacji, kiedy przy hamowaniu kask będzie nam opadał na oczy a przy przyspieszaniu zapięcie kasku będzie nas podduszać.

Wybór właściwego rozmiaru nie jest trudny

Jak zatem odpowiednio dopasować rozmiar dla kobiety i mężczyzny? Nie ma tutaj różnic, pod uwagę bierzemy te same aspekty. Najlepszym sposobem aby wstępnie dopasować rozmiar jest zmierzenie obwodu głowy tuż nad oczami. Najlepiej dokonać tego za pomocą miarki krawieckiej. Kiedy znamy już obwód naszej głowy, możemy przejść do porównania go z tabelami. Należy zwrócić uwagę, ze rozmiary niektórych producentów mogą się od siebie nieznacznie różnić, dlatego powinniśmy to potwierdzić lub zapytać sprzedawcy.

 

Po ustaleniu rozmiaru nadszedł czas na przymiarkę kasku, która określi czy dany kask dobrze leży na naszej głowie. Jeśli kupujemy kask stacjonarnie w sklepie, przymierzamy wybrany model od razu. Jeśli kupujemy kask w sklepie internetowym, przymiarki dokonujemy w domu. Wiele osób docenia to rozwiązanie
Kask opiera się na głowie w kilku punktach. Przede wszystkim na policzkach, w tym miejscu kask ma zamontowane poduszki, które z czasem dopasowują się do kształtu głowy, dlatego w momencie przymiarki, kask na policzkach powinien siedzieć ciasno. I bez obaw, z każdą przejażdżką komfort będzie większy, aż w końcu kask będzie siedział jak „szyty na miarę”. Inaczej wygląda dopasowanie powyżej linii uszu. W tej części kasku znajduje się jedynie cienka wyściółka, która w przeciwieństwie do poduszek policzkowych, nie ulegnie dopasowaniu. Dlatego powinniśmy czuć kask na głowie, mniej-więcej tak jak zimową czapkę, ale nie powinien on nas nigdzie punktowo uciskać. Właśnie ten punktowy ucisk na skroniach, czubku głowy czy gdziekolwiek indziej będzie powodował dyskomfort i w efekcie ból.
Jeśli szukamy odpowiedniego kasku i okaże się, że dany rozmiar nie leży dobrze, nie jest powiedziane, że model od innego producenta w tym samym rozmiarze tez będzie leżał źle. Jest to spowodowane różnicami w kształtowaniu EPS, czyli tej wewnętrznej warstwy przypominającej styropian. Niektórzy producenci kształtują go podłużnie, inni tworzą bardziej kulisty kształt. W zależności od budowy naszej czaszki, ten sam rozmiar w dwóch różnych kaskach może leżeć na nas całkowicie inaczej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jest jeszcze jedna kwestia, na którą powinny zwrócić uwagę osoby posiadające mniejsze rozmiary. Jest to ilość rozmiarów skorupy, jakie posiada dany model kasku. W modelach, które mają jeden rozmiar, XXS z zewnątrz będzie wyglądał tak samo jak XL, różnić będzie się jedynie grubość wyściółki wewnętrznej. Jeśli natomiast wybierzemy kask, który posiada dwa, trzy lub nawet więcej rozmiarów skorupy zewnętrznej, oznacza to, ze będziemy jeździć w kasku lepiej dopasowanym. Rozmiar XS, S będzie mniejszy, lepiej dopasowany ale też nieco lżejszy niż te w większych rozmiarach.

Podsumowując, odpowiednio dopasowany rozmiar jest równie istotny jak pozostałe parametry kasku. Dobrze dobrany kask ochroni naszą głowę właściwie i sprawi, ze podróże na motocyklu będą komfortowe. 

Nasza załoga chętnie pomoże w dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru, zapraszamy do kontaktu lub odwiedzin jednego ze sklepów 4ride.pl