Jak czyścić tekstylną odzież motocyklową?

Czyszczenie odzieży tekstylnej

Niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych, motocyklista i jego odzież zawsze są narażeni na brud. Latem, w słoneczne dni unosi się wokół mnóstwo pyłu, który zwyczajnie osiada na naszych kurtkach czy spodniach. Kiedy pada deszcz pyłu jest wprawdzie mniej ale najczęściej miesza się on z wodą i pozostaje na asfalcie. Wówczas wystarczy, że wjedziemy w taką kałuże lub zostaniemy ochlapani przez przejeżdżające samochody. Niezależnie od sytuacji, efekt jest zawsze taki sam: brudne ubrania, które trzeba jakoś wyczyścić. W dzisiejszym artykule, pierwszym z tej serii, opowiem jak dbać o odzież tekstylną.

Dlaczego warto czyścić?

Na jasnych ubraniach brud będzie bardzie bardziej widoczny, na ciemnych mniej, ale prędzej czy później, każdą z nich warto, a czasem nawet trzeba wyczyścić. Dlaczego jest to tak istotne? Im dłużej brud pozostanie w tkaninie tym trudniej będzie go usunąć. Jeśli mamy do czynienia z odzieżą wyposażoną w membrany, dochodzi jeszcze kolejny czynnik: brud zapycha pory, które pozwalają membranie oddychać, więc pozostaje ona wodoodporna, ale nie oddycha. Nie za to przecież płacimy decydując się na odzież z membraną.

Jak zabrać się za czyszczenie?

Po pierwsze analiza. Musimy ustalić z jakich materiałów wykonana jest nasza odzież. Pranie w niewłaściwej temperaturze i przy użyciu niewłaściwych preparatów, poza tym, że będzie bezskuteczne, to przede wszystkim może uszkodzić tkaniny pozbawiając je właściwości.
Tkaniny poliestrowe i poliamidowe zwykle możemy prac w 40 stopniach, jeśli jednak posiadamy odzież wyposażoną we wstawki Kevlarowe, wówczas możemy prać ją w maksymalnie 30 stopniach (wyższa temperatura niekorzystnie wpływa na Kevlar). Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy kevlar można wypiąć, wówczas możemy w wyższej temperaturze wyczyścić warstwę zewnętrzną, a kevlar osobno w zalecanej temperaturze.
Większość kurtek i spodni możemy wyprać w naszej domowej pralce. Należy jednak dokładnie zapoznać się z metkami ponieważ producenci nierzadko zabraniają wirowania, suszenia w suszarkach bębnowych itp. Jeśli chcemy aby nasza odzież służyła nam jak najdłużej, kierujmy się instrukcjami z metki.
Większość odzieży motocyklowej wyposażona jest w protektory. Co z nimi zrobić w trakcie prania? Koniecznie je wyjmij, zwykle nie wymagają czyszczenia a nawet jeśli jest taka konieczność, wilgotna gąbka z mydłem w zupełności wystarczy.

Jeśli korzystamy z membran wodoodpornych, do prania musimy używac specjalnego płynu (np. S100), pranie w proszku lub w płynie do prania zapcha pory w membranie i straci ona bezpowrotnie swoje właściwości.

Strój wyprany, czy to wszystko?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jaki strój posiadamy. Koszule motocyklowe, jeansowe kurtki motocyklowe czy miejskie kurtki z siatką Mesh nie wymagają dalszych kroków. Jeśli jednak jeździmy w stroju turystycznym, wyposażonym w membranę, powinniśmy dodatkowo go zaimpregnować. Impregnacja polega na spryskaniu specjalnym środkiem (np. S100) zewnętrznej warstwy odzieży. Taki środek zabezpieczy przed ponownym osiadaniem brudu i sprawi, że tkanina nie będzie chłonęła wilgoci. Impregnat wspomaga działanie membran dlatego warto zwrócić uwagę, aby nasz strój był zawsze właściwie zadbany, w ten sposób będziemy cieszyć się z jego właściwości przez wiele sezonów.