Czyszczenie kasku

Dbanie o kask nie tylko sprawi, że będzie on dobrze wyglądał, ale też wydłuży jego żywotność i poprawi nasz komfort i bezpieczeństwo. Jak to możliwe? Już tłumaczę. Kask jest bezpośrednio narażony na działanie warunków atmosferycznych oraz wszystkiego, co może spotkać nas na drodze. W samochodzie to przednia szyba zgarnia wszystko, wtedy wystarczy włączyć wycieraczki i po kłopocie. Co jednak zrobić kiedy jedziemy na motocyklu, w którym takich wycieraczek brak? Sposobów jest wiele. Jedne bardziej skuteczne, inne mniej, ale przede wszystkim, nie wszystkie są dobre dla kasku.

Czego nie powinniśmy robić?

Pierwszym i chyba najbardziej popularnym błędem jest wycieranie kasku „czymkolwiek”. Na stacjach benzynowych dostępne są papierowe ręczniki, czasem wozimy ze sobą chusteczki, więc czemu by z nich nie skorzystać? Otóż nawet papierowy ręcznik potrafi porysować kask, zwłaszcza jeśli wycieramy kask na sucho – to tylko potęguje negatywny efekt. Takie zarysowania nie będą raczej widoczne po pierwszym takim czyszczeniu, jednak powtarzanie tej czynności może spowodować widoczne uszkodzenia. Skorupa kasku jest pokryta ochronną warstwą lakieru, natomiast wizjer wykonany jest z tworzyw o jak najlepszych właściwościach jeśli chodzi o przepuszczanie światła, co poprawia widoczność. O ile rysy na skorupie mogą pogorszyć wygląd kasku, o tyle te na wizjerze, mogą pogorszyć widoczność co bardzo źle wpływa na kwestie bezpieczeństwa.

Kolejnym zagrożeniem dla kasku są preparaty na bazie alkoholu. Trzeba przyznać, że skutecznie radzą sobie one z różnego rodzaju zabrudzeniami, natomiast źle reagują z tworzywami sztucznymi, stopniowo je osłabiając. Najlepiej widoczne jest to na wizjerach, ponieważ już po kilkukrotnym użyciu takiego preparatu, strukturze tworzywa, z którego zrobiona jest szyba kasku, zaczynają powstawać niewielkie pęknięcia. Są niewidoczne na pierwszy rzut oka, ale wystarczy, że padnie na nie trochę światła i od razu będziemy mogli je zauważyć. Im więcej tych pęknięć tym gorsza widoczność i mniejsza wytrzymałość naszej szyby.

Jak należy postępować żeby odpowiednio zadbać o kask?

Jak powinniśmy w takim razie czyścić nasz kask? Na rynku dostępne są preparaty stworzone z myślą o kaskach. Niezwykle skutecznie czyszczą powierzchnię z całego brudu i zaschniętych owadów, a przy tym nie niszczą powierzchni. Sposób użycia jest niezwykle prosty, wystarczy spryskać kask, w razie większych zabrudzeń odczekać kilka minut i wytrzeć wszystko szmatką. Do wycierania zalecam zdecydowanie ścierkę z mikrofibry, jest bardzo skuteczna i na tyle delikatna, że nie rysuje nawet delikatnych powierzchni. Tego typu preparaty nadają się zarówno do czyszczenia skorupy jak i wizjera.

W 4ride.pl dostępne są sprawdzone preparaty czołowych producentów: S100, Motul, Muc-off. Niektóre dostępne w zestawie ze ściereczką oraz w formie jednorazowych chusteczek nasączonych płynem, przydatnych w trakcie podróży.

 S100 Helmet Cleaner zestaw do czyszczenia kasku

S100 Zestaw do czyszczenia kasku

 Muc-Off płyn do czyszczenia kasku i gogli

 

Muc-Off Płyn do czyszczenia kasku i gogli

 Motul płyn do czyszczenia kasku

 

Motul Płyn do czyszczenia kasku

Muc-Off zestaw do czyszczenia kaskuMuc-Off zestaw do czyszczenia kasku

Kask z zewnątrz mamy wyczyszczony, czas na wnętrze. Po jakimś czasie używania, wewnątrz kasku może zacząć pojawiać się nieprzyjemny zapach. Jest to normalne zjawisko ponieważ przestrzeń wewnątrz kasku jest zwykle szczelnie odizolowana i mimo wydajnej wentylacji, może ona pochłaniać pot. Większość kasków dostępnych obecnie na rynku ma możliwość całkowitego wypięcia wyściółki i wrzucenia jej do pralki. Pozwala to utrzymać ją w czystości, jednak pranie jest dość długotrwałym procesem, który na dłuższą metę, może nieco pogorszyć sprężystość gąbki znajdującej się wewnątrz wyściółki. Aby czyścić wnętrze kasku w najbardziej optymalny sposób, zalecane jest zmniejszenie częstotliwości prania i stosowanie dodatkowo pianki. Taka pianka przeznaczona do wnętrza kasku ma dwie podstawowe funkcje: czyści wnętrze z zabrudzeń i dezynfekuje je, pozostawiając ładny, świeży zapach. Proces ten można przeprowadzić bez wyciągania wyściółki. Wystarczy spryskać całe wnętrze, odczekać aż się wchłonie i wytrzeć szmatką. Jeśli na szmatce będą widoczne zabrudzenia, najlepiej powtórzyć tę czynność do czasu aż nie będzie ona czysta, wtedy mamy pewność, że wszystkie zanieczyszczenia zostały uzunięte z wnętrza kasku. Następnie, wystarczy odczekać aż całość wyschnie i można znów cieszyć się czystym i pachnącym kaskiem.

 

S100 Pianka do czyszczenia wnętrza kasku

 

Muc-Off Pianka do czyszczenia wnętrza kasku

 

 

Motul Pianka do czyszczenia wnętrza kasku 

 

Jak widzicie, proces czyszczenia kasku nie jest wymagający, a regularne dbanie o ten element stroju sprawi, że będziemy mogli dłużej cieszyć się zadbanym kaskiem, bez pogorszenia jego wyglądu i właściwości. Wszystkie preparaty znajdziecie w naszym sklepie internetowym 4ride.pl i salonach stacjonarnych w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i Katowicach.